Díszes kancsó (a régészek oinokhoénak nevezik), amiből vízzel kevert bort töltöttek az ivóedényekbe. A nyakánál található fül a kényelmes használatot szolgálta, csőrös szájával pedig nem tudták melléönteni az italt – kivéve, ha túl sokat fogyasztottak belőle.
Mit ábrázol?
A kancsó hasán egy történetet láttok. Balra egy → kentaur áll, a neve Kheirón. Egyik kezében hosszú fenyőágat tart, s közben az érkező alakok felé fordul: a szakállas, göndör hajú férfi, Péleusz, a kezében hozza fiát, → Akhilleuszt, a majdani trójai hőst, hogy nevelését a bölcs tanár, Kheirón gondjaira bízza. Akhilleusz vele fogja tölteni ifjú éveit, és segítségével sokrétű tudásra tesz szert. Az érkező párost nemcsak a kentaur, hanem egy kutya is üdvözli. Tekintetét rájuk szegezi, jobb mancsát pedig megemeli – vagy talán pacsit ad?
Mekkora?
Az oinokhoé magassága majdnem 30 centiméter, pontosan akkora, mint manapság egy nagyobb teás- vagy limonádés kancsó.
Miből készült?
Agyagból. Fazekaskorongon formázták, és → feketealakos technikával díszítették.
Kr. e. 520–500 körül készült Athénban, de Vulciban találták (ez az → etruszk város a mai Olaszországban, Rómától északnyugatra van). A váza alkotóját az utókor London B620-festőnek nevezte el, aki a nevét pontosan erről a vázáról kapta: a British Museumban a kancsó korábban a B620 leltári számot viselte.
Az edény a mai napig itt található, de már sokkal hosszabb a leltári száma: 1867,0508.1009 – azaz 1867-ben került a gyűjteménybe.
A Lexikonban többet is megtudhatsz,
• Akhilleuszról,
• a kentaurokról,
• és a feketealakos vázákról.
…………………………………………………………………………
Ha mást is szeretnél megtudni erről a műtárgyról, a londoni British Museum honlapján nézhetsz utána (angol nyelven)!
…………………………………………………………………………
És nézz szét a Kheirón Küldetés 2023-as versenyének fordulóiban, ahol sok hasonló tárgy és játékos feladat vár!
Figyeld meg a kancsó fülének és szájának találkozását, ahol egy női fej domborodik! A rajta látható vörös és fehér festékmaradványok azt jelzik, hogy később egészíthették ki vele a vázát – az edény készítésének idején még nem volt divatban ez a fajta díszítés.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com