Kétfülű, díszes borosedény, úgynevezett sztamnosz. A kratérhoz hasonlóan bor és víz vegyítésére használták, de olykor bor tárolására is szolgált.
Mekkora?
Magassága közel 30 cm, súlya több, mint 2 kg. Nagyjából 4 liter folyadék fér bele – nem lehetett könnyű megemelni, amikor tele volt!
Mit ábrázol?
A váza főoldalán Zeusz és az argoszi királylány, Ió történetének egy sorsdöntő pillanatát látjuk: Hermész – Zeusz parancsára – éppen megölni készül a mindentlátó Argoszt, akit a féltékeny Héra rendelt Ió őrzésére. Argosz már elesett, nincs fegyvere, jobb kezét védekező mozdulattal emeli feje fölé. Figyeld meg, mennyire erős és izmos, és hogy szinte egész testét szemek borítják! Hermész a bal kezével megragadja Argosz szakállát, jobbjában pedig döfésre készen tartja kardját. Mögöttük a tehénné változott Iót látjuk, a kép jobb szélén pedig Zeusz ül trónuson, és jobb kezét az előtte álló Ió homloka felé emeli – érintése nyomán Ió majd visszanyeri emberi alakját.
A váza másik oldalára a festő két köpenyes ifjút és egy szakállas férfit festett; hasonló képek gyakran szerepelnek görög vázákon.
Miből készült?
Agyagból. Fazekaskorongon formázták, és vörösalakos technikával díszítették.
A Kr. e. 5. század elején készült Athénban, nagyjából 2500 évvel ezelőtt. Alkotójának nevét nem ismerjük, a kutatók erről a vázáról nevezték el Argosz-festőnek.
A vázát nem Görögországban találták meg, hanem Etruriában, Caerében (a mai Olaszország középső részén).
A kereskedők még az ókorban szállították Itáliába, mert az etruszkok nagyra tartották az athéni festett vázákat.
1940 óta a bécsi Kunsthistorisches Museum Antik Gyűjteménye őrzi, leltári száma IV 3729.
Ha mást is szeretnél megtudni erről a műtárgyról, a bécsi Kunsthistorisches Museum honlapján nézhetsz utána (német nyelven)! A Beazley Archive oldalán pedig további fotókat is találsz a vázáról.
…………………………………………………………………………
A Lexikonban többet is olvashatsz
• Zeuszról, Héráról és Hermészről
• valamint a görög vázákról és a vörösalakos kerámiáról.
…………………………………………………………………………
Ió történetével a 2022/2023-as Kheirón Küldetés görög fordulójában ismerkedhetsz meg.
A magyar „árgus szemekkel figyel” kifejezés Argosz történetét őrzi. Argoszt a rómaiak Argusnak nevezték, és egy híres római költő, Ovidius is elmesélte Juppiter, Io és a sokszemű gigász történetét Átváltozások című költeményében.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com