Életnagyságú márványszobor; istennőt ábrázol, akit görögösen Ízisznek, latinosan pedig Isisnek nevezünk. A görög-római világban azután terjedt el az istennő kultusza, hogy → Nagy Sándor meghódította Egyiptomot, de a Nílus völgyében Ízisz (egyiptomi nyelven Iszet) már évezredekkel azelőtt nagy tiszteletnek örvendett mint Ozirisz nővére és hitvese, Hórusz anyja, nagytudású varázsló és gyógyító.
Ez a szobor az istennő görög-római ábrázolásokról ismert „arcát” mutatja: hosszú, vékony ruhát és mellén csomóra kötött, rojtos szegélyű köpenyt visel, amely hátulról a fejét is fedi, a lábán pedig sarut. Hullámos haja a vállánál dugóhúzószerű fürtökben hullik alá, homlokát napkorong ékesíti.
Kezében olyan rituális eszközök láthatók, amelyeket szentélyeiben a papok és papnők használtak: felemelt jobbjában csörgőhangszert, úgynevezett szisztrumot tart, leengedett baljában pedig kancsót.
Mekkora?
Majdnem 180 centiméter magas, hívei egész biztosan „felnéztek” rá.
Miből készült?
Márványból faragták.
A szobor a Kr. u. 1. század első felében készült Itáliában, ott is találták meg. Hellasz és a Római Birodalom területén az istennő számos hasonló ábrázolása került elő a Krisztus születése előtti és utáni évszázadokból: alakját nemcsak szobrok, hanem például freskók, pénzérmék, mécsesek is megörökítették.
A szobrot ma a római Musei Capitolini őrzi, a Scu 744 leltári szám alatt.
A szoborról többet is megtudhatsz a Musei Capitolini oldalán (angol, olasz, illetve francia nyelven), ha pedig magában a kiállítóteremben is körbenéznél, ezt a videót nézd meg!
…………………………………………………………………………
A szobor a 2023/2024-es Kheirón Küldetés pályamunkájában is fontos szerepet játszik!
A szisztrum különleges csörgőhangszer, amelyet jellemzően Isis istennővel társítottak és szertartásokon használtak: azt tartották, hogy hangja távol tartja a rosszat és hatalma van még a Nílus vizének változása fölött is. Az egyiptomi istennő nem csupán Rómába jutott el, hanem Pannoniába is – szentélye volt a mai Szombathely területén, ahol ma egy múzeum őrzi az emlékét.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com