Kétfülű borosedény, görögül nesztorisz. A váza mindkét oldalán → Dionüszosz istenhez kapcsolódó jeleneteket láthatunk. Sőt, ő maga is feltűnik a váza előoldalán: sziklán ül, hajában szalaggal, bal kezében pedig hosszú bottal. Az istent jellemző társasága, azaz a szatüroszok és a → mainaszok veszik körül. Figyeljétek meg, ahogy Dionüszosz feje felett egy hosszú szőlőinda fut, amelyre egy színházi maszkot is felakasztottak! Mindkettő az isten kedvenc motívuma.
A váza másik oldalán a szatüroszok és mainaszok jóval elevenebbek: táncolnak, zenélnek, boros edényeket hordoznak – ők alkotják Dionüszosz ünnepi menetét.
Mekkora?
A díszes váza magassága több mint 67 centiméter. A nagyméretű edényben bort és vizet vegyítettek, tehát a kratérhoz hasonló szerepet tölthettett be. Öblösebb volt, mint egy → amphora, amit a bor szállítására és tárolására használtak.
Miből készült?
Agyagból. Fazekaskorongon formázták és → vörösalakos technikával díszítették.
A váza majdnem 2500 évvel ezelőtt, Kr. e. 400–360 körül készült Dél-Olaszország egyik ókori régiójában, Lucaniában. Ezen a területen ekkor már jó ideje léteztek görög települések, ahol fazekasműhelyek is működtek. Egy ilyen műhelyben készítették ezt a nesztoriszt is.
1867 óta a londoni British Museum gyűjteményében őrzik, a leltári száma 1867,0508.1331.
Ha mást is szeretnél megtudni erről a vázáról, a londoni British Museum honlapján nézhetsz utána (angol nyelven)!
…………………………………………………………………………
A Lexikonban többet is olvashatsz
• Dionüszoszról
• a mainaszokról
• és a görög vázákról, köztük az → amphoráról, illetve a → feketealakos és → vörösalakos kerámiáról.
…………………………………………………………………………
Ha pedig kedved támadt elkészíteni egy olyan hangszert, mint amilyet a váza egyik szatürosza tart a kezében, kattints IDE!
A vázafestészet kutatói apró jellegzetességek alapján ismerik fel, hogy egy-egy vázát ugyanaz az ókori mester díszített. A legtöbb vázafestő nevét nem ismerjük: a kutatók ilyenkor egy-egy motívum vagy a darabok őrzési helye után nevezik el őket. Ennek a vázának az alkotóját a Brooklyn Museum egyik kratérja, illetve a budapesti Szépművészeti Múzeumban őrzött nesztorisz segítségével azonosították, innen kapta a Brooklyn-Budapest-festő nevet.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com