A mükénéi fellegvárat, ahol a hagyomány szerint Agamemnón király (görögül: baszileusz) uralkodott, hatalmas erődfallal vették körül a Kr. e. 13. század második felében. Egyetlen út vezetett át rajta, ezt zárta le az Oroszlánkapu. Fölötte nagyméretű, háromszög alakú kőlapot helyeztek el, amelyet dombormű díszít, a görög szobrászat egyik legkorábbi ismert alkotása. Közepén emelvényre állított oszlopot látunk, kétoldalt pedig egy-egy oroszlán lép fel hozzá. Fejüket más kőből faragták ki; elvesztek ugyan, de látszik, hogy kifelé néztek: szemmel tartották a várba érkezőket.
Mekkora?
A kapu keretét három hatalmas kőtömb alkotja. A két függőleges tömb mintegy 3 méter magas, a felső, a szemöldökkő szélessége 4,5 méter; anyaguk kavicskő. A dombormű mészkőből készült, 3,6 méter széles és több mint 3 méter magas.
A kapu elképesztő mérnöki tudásról tanúskodik. A függőleges kőtömbök enyhén befelé szűkülnek, a szemöldökkő felső oldala pedig íves, így jobban eloszlik a terhelés. A domborműves kőlap háromszög alakú, ez szintén csökkenti a felső kapukeretre nehezedő súlyt.
A Kr. e. 13. század második felében készült, kb. 1250–1200 körül. Nem sokkal később elpusztult a palota, és véget ért a mükénéi királyok (baszileuszok) kora.
Egy ókori hagyomány szerint ez a hatalmas kapu és az erődfal nem emberek műve: mitikus óriások, küklopszok alkotása.
Az Oroszlánkapu ma is a mükénéi fellegvár bejárata, ami immár szabadtéri múzeum lett. Csakis ezen át léphetnek be a látogatók a romterületre. A kaput díszítő dombormű három és félezer éve nem mozdult el a helyéről.
Ha kedved támadt egy oroszlános kvíz megfejtéséhez, amelyben ezzel a kapuval is találkozhatsz, kattints IDE!
Az ókori Mükéné Kr. e. 460 körül végleg elpusztult, de a kapu sosem került a föld alá. Több mint félezer évvel később például így ír róla Pauszaniasz, a Kr. u. 2. században élő kutató: „A várat körülvevő falak maradványai és a kapu is fennmaradt: fölötte oroszlánok állnak.” 1700-ban ez a leírás segített a felismeréshez: a romok Mükénét rejtik.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com