Kisméretű, oltár alakú síremlék. Az efféle oltárokat az elhunyt emlékére állíttatták, és olykor a hamvakat is ebben tartották. Általában állított téglatest alakúak. Néha csupán simára faragták és felirattal látták el őket, gyakran azonban domborműveket is faragtak rájuk. Ezen a síroltáron nem maradt fenn felirat, így nem ismerjük az elhunyt nevét, akinek tiszteletére készítették.
Mit ábrázol?
Az oltár előoldalán rövid tunikát viselő, szakállas szobrász látható munka közben. Ülve dolgozik, jobb kezében kalapács, baljában véső. Éppen egy kerek pajzs alakú domborművet készít, amely nőalak mellképét ábrázolja. A munkát a tőle jobbra álló megrendelő szemlézi, aki elegáns öltözetet és divatos frizurát visel – minden bizonnyal tehetős nő lehetett. A kör alakú portré azonban nem őt, hanem bizonyára valamely elhunyt rokonát ábrázolhatta.
Mekkora?
Az oltár pontos méreteit nem ismerjük, de jellemzően akkorának kell elképzelnetek, mint egy oldalára állított mikróhullámú sütőt.
Hogyan készült?
A tárgyat márványból faragták, pontosan azokkal az eszközökkel, amelyekkel a domborművön látható szobrász is dolgozik: kalapáccsal és különféle vésőkkel. Az előoldalt díszítő domborműves ábrázolást virág alakú rozetták veszik körül, az oltár alsó és felső részét pedig faragott tojássor díszíti.
A síroltár Kr. u. 100–120 között készült. A feliratok gyakran segítik a régészeket a faragványok keltezésében, ebben az esetben viszont ez hiányzik, így a reliefen látható nőalakok hajviselete és a lelőkörülmények alapján datálják a tárgyat a 2. század elejére.
Az oltár jelenleg a Vatikáni Múzeum egyik lenyűgöző egységében, a Galleria dei Candelabriban található.
A Lexikonban többet is megtudhatsz
• Pannoniáról, hiszen az egykor hazánk egy részén található
• provinciából is számos síroltár maradt fenn.
…………………………………………………………………………
A Kheirón Küldetés 2023-as versenyének pályaművében egy római szobrász bőrébe bújhattok!
Figyeld meg a szobrászmunkát megrendelő álló nőalak frizuráját. A különösen a Flaviusok dinasztiája (Kr. u. 69–96) alatt népszerű hajviselet madárfészekre emlékeztet. Hátul a hajat nagyméretű kontyba tekerték, míg az elülső tincseket sűrű, göndör fürtökben magasra rendezték és gyakran fejdísszel is ellátták.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com