Ez a szobor Szobeket, az egyiptomiak krokodilformájú istenét ábrázolja. Szobek magas talapzaton pihen, ami arra utal, hogy az alkotás az istenség szobrát jeleníti meg. A fejét több részből álló, magas korona díszíti: alapját kosszarvak alkotják, középső eleme pedig az úgynevezett fehér korona, amelyet két oldalról egy-egy strucctoll, valamint ureusz-kígyó fog közre (lásd a lenti képet). Az egyiptomiak ezt a koronát atef-koronának nevezték, a legtöbb ábrázoláson Ozirisz, a túlvilág ura viseli.
Mekkora?
A fénykép alapján nem is gondolná az ember, milyen kicsi: mindössze 12,5 centiméter magas. Az ilyen kisméretű bronzszobrokat általában fogadalmi ajándéknak szánták: feltehetően ez a darab is szentélyből került elő.
Miből készült?
A szobrot bronzból öntötték, az állat pikkelyeit és a korona mintázatát apró mintákkal vésték ki. A krokodil szemét arany berakás díszíti.
A szobor Egyiptomban készült, valószínűleg a Kr. e. 7–6. század fordulóján. Bár ez 2600 évvel ezelőtt volt, az ókori Egyiptom történelme olyan hosszú, hogy ezt az időszakát Késői kornak nevezzük.
A szobor pontos lelőhelye nem ismert: Szobeket a Nílus-völgy számos vidékén tisztelték, elsősorban a Fajjúm-oázis területén.
Ma a londoni British Museum őrzi a szobrot, leltári száma EA 37450.
Ha még többet szeretnél tudni Szobek bronzszobráról, nézz utána a londoni British Museum oldalán (angol nyelven).
…………………………………………………………………………
Ha pedig kézműveskedni támad kedved, készítsd el a saját krokodilodat fapálcikából és zseníliából.
A leírást ITT találod.
Szobeket az egyiptomiak nem csak krokodilként, hanem krokodilfejű férfiként is ábrázolták. A nílusi krokodilokat Szobek szent állatainak tekintették, gondoskodtak róluk, egyes példányokat pedig haláluk után be is balzsamoztak.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com