A világ egyik legkorábbi térképe, amely az egyiptomi keleti sivatag egy területét, a ma Vádi Hammamat néven ismert vidéket ábrázolja. Az arab vádi szó kiszáradt folyómedret jelent, a térkép több ilyen vádit is megjelenít, amelyek közül a Vádi Hammamat a legnagyobb kiterjedésű – a Vörös-tengertől a Nílus völgyéig nyúlik. A papiruszt ezért Vádi Hammamat-papirusznak is szokták nevezni.
A papirusznak mindkét oldalát felhasználták. A térkép az elülső oldalán található, a papirusz hátoldalára pedig leveleket, illetve vallási és jogi szövegeket írtak.
A Vádi Hammamat, valamint az azt körülvevő sivatagi hegység gazdag bányavidék volt, ahol gránitot és más vulkáni kőzeteket fejtettek ki. A dombokat az egyiptomi ábrázolásmód szerint szembenézetben ábrázolták, emiatt az út egyik felén felfelé, a másikon lefelé néznek. A gránitlelőhelyeket rózsaszín vagy barna, a vulkanikust fekete színnel jelölték. A térképet feliratokkal is ellátták: épületek és lelőhelyek neveit, valamint bányászati utasításokat írtak rá.
Mekkora?
41 x 283 centiméter. Olyan hosszú és keskeny, hogy a folyómeder kanyarulatai csak kiegyenesítve fértek ki.
Miből készült?
Papiruszból. Ez volt a leggyakoribb egyiptomi íráshordozó, amelyet a Nílus mentén termő papirusznádból állítottak elő.
Kr. e. 1150 táján készülhetett, azaz az egyiptomi történelem egyik virágkora, az Újbirodalom idején, amikor a trónt IV. Ramszesz fáraó foglalta el. A papiruszt feltehetően egy Amennakht nevű írnok készítette; Deir el-Medinében került elő, a királysírokon dolgozó kézművesek településén, ahol Amennakht is élt.
A papirusz az egyiptomi keleti sivatag egy területét ábrázolja, a ma Vádi Hammamat néven ismert vidéket. A vádi, valamint az azt körülvevő sivatagos terület az ókorban gazdag bányavidék volt, ahol gránitot és más vulkáni kőzeteket bányásztak.
A papiruszt ma a torinói Museo Egizio gyűjteményében őrzik, leltári száma Cat. 1879+1969+1899.
A papiruszról többet is megtudhatsz a torinói Museo Egizio honlapján (angol vagy olasz nyelven).
…………………………………………………………………………
Ha szeretsz kirakósozni, ITT még közelebbről megismerkedhetsz a térképpel.
Bár a modern térképek általában észak felé néznek, ez nem volt mindig így. A torinói bányapapiruszt például dél felé tájolták, a középkorban pedig gyakoriak voltak a kelethez igazított térképek.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com