Római érem, ünnepi veret. Az ilyen nagyméretű érmeket nem fizetésre használták, hanem emlékéremként vagy ajándékként szolgáltak. Valószínűleg nagyon kevés készült belőlük: → Augustus uralkodásának idejéből mindössze három arany ünnepi veret maradt fenn, mindegyik más ábrázolással.
Mekkora?
Átmérője 30 mm, mint egy mai 200 forintos érmének, a súlya viszont majdnem négyszer akkora, 32 gramm.
Mi van rajta?
Előlapja Augustus császárt ábrázolja ifjú férfiként. Nyaka alatt az ugró kecske arra utal, hogy a császár a Bak jegyében született. Az érme hátlapjára vízilovat, Egyiptom egyik jelképét verték. A felirat (Aegypto capta) Egyiptom elfoglalásáról emlékezik meg.
Miből készült?
Aranyból verték.
Az érem előlapjának feliratából kiderül, hogy Augustus konzulságának hetedik évében, vagyis Kr. e. 27 körül készült. Talán a kis-ázsiai Pergamonban verték.
Egyiptom ekkor már négy éve római uralom alatt állt: Octavianus (a későbbi Augustus császár) az actiumi csatát követően, Kr. e. 30-ban csatolta birodalmához.
Az érmet ma a madridi Museo Arqueológico Nacionalban őrzik, leltári száma 1921/9/1.
Ha még többet szeretnél tudni az érméről, nézz utána a madridi Museo Arqueológico Nacional adatbázisában (spanyol nyelven).
…………………………………………………………………………
A Lexikonból azt is megtudhatod,
• ki volt Augustus császár,
• mi az a consul,
• és mi történt az actiumi csatában.
Hérodotosz, görög történetíró és utazó így írt a nílusi vízilovakról:
Ezt az állatot a következőképp formálta meg a természet. Négy lába van, patája két részből áll, mint az ököré, orra tömpe, lósörénye, kiálló agyara, lófarka és -hangja van, s akkora, mint a leghatalmasabb ökör. A bőre pedig valóban olyan vastag, hogy kiszárítva lándzsanyelet készítenek belőle.
(Muraközy Gyula fordítása)
Vajon minden részletet pontosan megfigyelt?
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com