Kétfülű ivóedény (→ külix), amelynek tondója, azaz belseje két fiatal, szépen felöltözött nőalakot ábrázol. Talán éppen tanulni indulnak: a jobbra látható lány sietősen lép előre, de éppen visszafordul társa felé, akit határozott mozdulattal ragad csuklón – mintha neki ma kevésbé volna kedve órára menni… A balra látható tanuló jobb kezében összecsukott írótáblát tart, amelyre bőrrel van ráerősítve egy → stylus is. Tolltartóként is funkcionáló füzet! 😉 Párosukat szögletes vonalakban kanyarodó szegély, meanderes minta fogja közre. Az edény külső oldalán, azaz palástján is lányokat ábrázoltak beszélgetés közben.
Mekkora?
Az edény átmérője kb. 15 centiméter, az A/6-os méretű noteszed tehát éppen beleférne.
Miből készült?
Agyagból. Fazekaskorongon formázták, és → vörösalakos technikával díszítették.
Kr. e. 460–450 körül készült Athénban, a Bologna 417-festőnek keresztelt mester munkája. Ma a New York-i Metropolitan Museumban van, a leltári száma 06.1021.167.
Ennek a vázafestőnek több száz edényt és töredéket tulajdonítanak. A legismertebb darab ez a külix, amely az állatmeseszerző Aiszóposzt ábrázolja, karikatúraszerűen.
A tárgyról a Metropolitan Museum honlapján is olvashatsz (angol nyelven).
…………………………………………………………………………
Közelebbről is megnézhetsz egy írótáblát és egy stylust a híres pompeii freskón, amely egy nőalakot ábrázol!
…………………………………………………………………………
Ha kíváncsi vagy egy másik iskolajelenetre is, olvasd el az egyik bejegyzésünket, ahol egy kvízt is megoldhatsz!
Az ókori görög-római világban a fiúk oktatására és nevelésére fordítottak nagy figyelmet, de ez nem jelenti azt, hogy az elithez tartozó családokban a lányokat ne taníttatták volna – még ha ez nem is volt annyira jellemző.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com