A → Pompeiiben előkerült freskó az egyik leghíresebb ókori falfestmény, ábrázolásán egy nőalak látható. Rövid, göndör haját aranyozott hajháló díszíti, fülében arany fülbevalót hord. Zöld tunikát, fölötte bíbor köpenyt visel. Bal kezében több összekapcsolt írótáblát (codexet) tart, míg a jobbjában lévő íróvesszőt (stylust) az állához szorítja – mintha épp gondolkodna valamin. Vajon azon töri a fejét, hogy mit jegyezzen még fel az írótáblájára?
Mekkora?
Bár a nőalak egy kör alakú „ablakból” (medallionból) néz ránk, a freskó négyzet alakú. A falfestmény a maga 37 x 38 centiméterével alig nagyobb, mint egy A3-as rajzlap.
Hogyan készült?
A freskó, ahogy neve is súgja, „frissen” készült, azaz a falra felvitt és elegyengetett vakolatra még nedvesen festették fel a képet. Ennek köszönhetően a festék szinte beleivódott a falba. A festék színeit a természetből – különböző növényekből, állati részekből vagy ásványokból – nyerték.
A falfestmény a legkorábbi pompeii-i leletek közé tartozik, 1760-ban tárták fel az ókori városnak azon a részén, amelyet a régészek Insula VI-nak neveznek. Hogy pontosan melyik lakóház melyik termét díszíthette, nem tudjuk, de valószínűleg nem sokkal Pompeii pusztulása előtt, Kr. u. 50–79 között készült.
A freskót ma a nápolyi Régészeti Múzeumban őrzik, a leltári száma 9084.
A freskó a Kheirón Küldetés harmadik fordulójának szimbóluma. Az → Üdvözlet Rómából játékos feladatai közt nemcsak a Birodalomról, de Pompeiiről és az ott talált többi falfreskóról is további érdekességeket tudhattok meg.
…………………………………………………………………………
Ha nem hallottál még az ókori településről, a lexikonban keresd a → Pompeii címszót!
A freskón látható nőalakot Szapphónak nevezték el, mert a régészek sokáig úgy gondolták, az íróeszközöket tartó személy nem is lehet más, mint a híres görög költőnő. Időközben azonban számos más falfestmény is előkerült, amelyeken ugyancsak írótáblát és íróvesszőt tartó hölgy látható – olykor egyedül, olykor társaságban. Ezek az eszközök az ókori ábrázolásokon a műveltséget jelezték. Ami nem is olyan meglepő, igaz? Hiszen ha valaki ma a profilképén könyvvel a kezében ül, biztosan szeret olvasni (vagy legalábbis olvasottnak akar tűnni). Annyit tehát biztosan tudunk, hogy a festmény készítője a nőalak műveltségét szerette volna hangsúlyozni – akár Szapphó volt, akár egy hétköznapi római nő.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com