Ez a kis tábla az egyik legelső egyiptomi uralkodó, Den király sírjából származik. A bekarcolt jelenet bal oldalán a fáraó áll, felemelt jobbjában buzogányt tart, baljával pedig az előtte térdre eső ellenfelét ragadja meg.
A király ágyékkötőt és fejkendőt visel, homlokát ágaskodó kobra (ureusz) díszíti, derekáról bikafarok csüng le – ez az uralkodói hatalom jelképe. Nevének hieroglif jegyeit az arca előtt látható téglalapba vésték, amely fölött a királyságot védelmező sólyomisten, Hórusz alakja látható.
Térdeplő ellenfelének hosszú haja és hegyes szakálla van: ez az ázsiaiak ábrázolásának szokásos módja az egyiptomi művészetben. A jobboldalon látható hieroglif felirat valószínű jelentése: „a Kelet leverésének első alkalma”, a két alak közötti jegyeké pedig: „nem léteznek többé”.
Mekkora?
Mindössze néhány centiméteres: a magassága 4,5 cm, a szélessége 5,3 cm – körülbelül akkora, mint egy árcédula. A rendeltetése is hasonló volt: az ilyen táblácskák az uralkodó sírjában elhelyezett tárgyakat azonosították. Ez a darab például a hátoldal ábrázolása alapján (lásd a lenti galériát) a király szandáljához tartozott: a jobb felső sarokba fúrt lyukon átvezetett kötéllel rögzítették a lábbelihez.
Miből készült?
Elefántcsontból faragták – az értékes és könnyen megmunkálható elefántagyart az Egyiptomtól délre fekvő Núbia vidékéről importálták.
A táblácskát az egyiptomi Abüdosz környékén találták. Itt temették el a legelső egyiptomi uralkodókat, köztük az 1. dinasztiabeli Den királyt, aki Kr. e. 2950 körül – azaz mintegy ötezer évvel ezelőtt – több évtizeden át ült Egyiptom trónján. Ő volt az első fáraó, aki az Alsó- és Felső-Egyiptom királya címet használta, tehát már az egyesített birodalom fölött uralkodott.
Den király táblácskája 1922 óta a londoni British Museumban található, a leltári száma EA55586. Korábban magángyűjteményben őrizték.
Ha még többet szeretnél tudni Den király táblácskájáról, nézz utána a British Museum honlapján (angol nyelven).
…………………………………………………………………………
Ha érdekel az ókori Egyiptom története és kultúrája, és szeretnél többet tudni a hieroglifákról és más egyiptomi írásmódokról, keresd fel a 2021-es Kheirón Küldetés egyiptomi feladatsorát!
Den király táblácskája az egyiptomi hieroglif írás egyik legkorábbi emléke, közel ötezer éves. Nem véletlen, hogy az uralkodói szandálhoz tartozó táblácskán épp az ellenség legyőzését ábrázolták: az eltiprandó ellenséget később magukon a lábbeliken, illetve a trónusok talapzatán is gyakran megjelenítették, a fáraó így képletesen minden lépésével győzelmet aratott Egyiptom ellenfelei fölött.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com