Egy százhúsz kilométer hosszú római kőfal Britannia → provincia északi határán, amelyet → Hadrianus császár építtetett a Kr. u. 2. században. Britanniát jóval korábban, Kr. e. 43-ban hódították meg a rómaiak, de az északi törzsekkel sokáig folytak a harcok – szükség volt egy kőből épített, nehezen átjárható határra, és persze így a vámok és adók beszedése is könnyebben ment.
Mekkora?
Nemcsak hosszú, hanem nagy is: vannak szakaszai, ahol öt méter magas és három méter széles volt! A fal mentén kisebb és nagyobb erődöket, bástyákat és őrtornyokat építettek. Kétoldalt mély árok vette körül.
Hadrianus császár Kr. u. 122-ben adott parancsot a fal megépítésére. Legalább hat éven át építették, három római legio több ezer katonája vett részt a munkálatokban.
Az építkezés keletről nyugatra haladt, ezt az építők által hagyott feliratokból tudjuk. A fal a mai Skócia határvidékétől délre, keresztben szeli át a Brit-szigetet, egyik tengerparttól a másikig. A fal nagy része ma is áll, négy-öt nap túrázással végigjárhatod, és a fennmaradt erődítmények romjai is látogathatók.
Hadrianus fala 1987 óta a Világörökség része. ITT olvashatsz róla bővebben (angolul).
…………………………………………………………………………
A Lexikonban további információkat találsz Hadrianusról és a római legiókról is.
…………………………………………………………………………
Ebben a feladatban Britannia mellett más provinciákkal is megismerkedhetsz.
Húsz évvel a Hadrianus-fal építése után a rómaiak újabb fal építésébe fogtak. Az építtető császár után Antoninus-falnak nevezett erődrendszer 63 kilométer hosszan húzódótt a Római Birodalom legészakibb határvonala mentén, de csupán rövid ideig sikerült tartani. Elkészülte után mindössze nyolc évvel már ismét Hadrianus fala jelölte ki a birodalom határát.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com