Sündisznó alakú kis edényke, amelyet az ókorban kozmetikumok és krémek tárolására használtak. Az ilyen keskeny nyakú, gömbtestű edényeket, amelyeket gyakran különböző állatok vagy tárgyak alakjában formáztak meg, görögül arüballosznak nevezték. Ennek az edénykének a kiöntője és a fogója egyaránt az állat hátán található. A sün tüskéit keresztirányú mintázat érzékelteti, enyhén kiemelkedő szemét és testét barnásfekete vonalak díszítik, nagy fülét pedig figyelmesen hegyezi.
Mekkora?
Meglehetősen kicsike, csupán 6 cm magas és 7,5 cm hosszú – mint egy mai parfümös üveg.
Miből készült?
Az edényke egy különleges anyagból, úgynevezett egyiptomi fajanszból készült. Ennek a porított kvarcból, mészből, nátronból valamint festékanyagból kevert, majd kiégetett anyagnak a ragyogó kék színe az értékes lazúrkőhöz hasonlított, amit az egyiptomiak igen nagyra becsültek, a kék színt ugyanis az életet adó vízzel és az istenek lakhelyével, az éggel kapcsolták össze.
A sün formájú kozmetikai edények a Kr. e. 6–5. század folyamán terjedtek el Egyiptomban, minden bizonnyal a Naukratiszban élő görög telepesek révén, ez az edénytípus ugyanis a görög kézművesek repertoárjába tartozott. A sün ugyanakkor az egyiptomi ábrázolásoknak is régóta kedvelt témája volt: az egyiptomiak az újjászületés képzetét társították az állattal, mert amikor fogytán az élelem, a sün behúzódik a föld alá, majd bőségesebb időkben ismét előbújik.
Az edényke a baltimore-i Walters Art Museum gyűjteményébe tartozik, a leltári száma 48.2863. A múzeum oldalán ITT olvashattok róla (angol nyelven).
…………………………………………………………………………
A budapesti Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye is őriz egy hasonló, sündisznó formájú arüballoszt, amely a Kr. e. 6. században készült. Nézzétek meg ITT!
…………………………………………………………………………
Az edénykével a 2024/2025. évi Kheirón Küldetés egyiptomi fordulójában is találkozhattok. Megtaláljátok a feladatok között?
Sündisznó alakú edénykék már a mükénéi kultúrában is készültek, a Kr. e. 2. évezred végén.
A folyadék tárolására alkalmas tárgyakat valószínűleg szertartások során használták.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com