Mészkőszilánkra festett ábrázolás, amely oroszlánra vadászó egyiptomi fáraót ábrázol vadászkutyája társaságában. A fáraó rövid felsőt és kötényt visel, karját és csuklóját karpánt, fejét az alsó-egyiptomi országrészt (azaz Egyiptom északi részét) jelképező vörös korona díszíti. Az uralkodó hosszú lándzsával szúrja le a felágaskodó oroszlánt, amelyet már több nyíl is eltalált. A jelenet mellett olvasható hieratikus (egyiptomi folyóírással készült) felirat arról tudósít, hogy a fáraó az oroszlán képében „minden idegen ország” fölött diadalt aratott. A hátoldalon lévő négysoros felirat szintén a fáraót dicsőíti.
Mekkora?
14 x 12,5 centiméteres, nagyjából elférne a tenyeredben is.
Miből készült?
Mészkőből. Egyiptomban az ilyen mészkőtöredékeket (más néven osztrakonokat) úgy használták, mint ma a jegyzetfüzetet: mindennapi, rövid feljegyzéseket vagy rajzvázlatokat vetettek rájuk.
Az osztrakont Egyiptomban, a thébai Királyok Völgyében találták, állítólag Tutankhamon fáraó sírjának közelében került elő.
A Királyok Völgye az egyiptomi Újbirodalom korában (kb. 1550–1070) szolgált az uralkodók temetkezési helyéül: ez az osztrakon a sírjáról híres gyermekfáraó halála után néhány évszázaddal készült, és egy későbbi fáraó dicsőségét hirdette. Valószínűleg a királysírok díszítésén dolgozó kézművesek egyikének munkája.
Ma a New York-i Metropolitan Museum of Art őrzi a darabot, a leltári száma 26.7.1453.
Ha még többet szeretnél tudni erről a festett osztrakonról, nézz utána a New York-i Metropolitan Museum of Art oldalán (angol nyelven).
…………………………………………………………………………
Ha pedig kedved támadt egy oroszlános kvíz megfejtéséhez, kattints IDE!
Egyiptom területén még két évszázaddal ezelőtt is éltek szabadon oroszlánok. Az egyiptomiak a sivatagszéli területek veszélyes ragadozóinak egyes példányait a királyi udvarban őrizték: az Újbirodalom korából II. Ramszesz fáraó deltabeli palotájának területéről ismerünk olyan „állatkertet”, ahol oroszlánokat, elefántokat és más sivatagi állatokat tartottak.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com