Görög váza töredéke. Eredetileg → kratér része volt: az ilyen nagy, mély és széles szájú edényeket bor és víz keverésére használták, a görögök ugyanis nem tisztán itták a bort.
Mit ábrázol?
A váza egyik oldalára egy tripuszt festettek – ezt a háromlábú jósszéket → Apollón → delphoi papnője, a püthia használta, ezért az isten egyik jelképének is tartották. A tripusz mellett templom áll, nyitott ajtaján át belátni az isten szobrára. A szobor egyik kezében íjat, a másikban italáldozathoz használt edényt ábrázoltak: úgy tűnik, mintha áldozatra készülne. Ábrázolása eltér a szokásos vörösalakos stílustól, amit az aranyszínű festés is kiemel. Apollón a templom előterében is megjelenik: itt sokkal természetesebb pózban ül, kezében lírájával, díszítő festést csak a koszorúja kapott. A vele szemben látható nőalak minden bizonnyal ikertestvére, → Artemisz.
A kratér másik oldalára → Dionüszoszt és kíséretét festették: a borostyánkoszorút viselő, fiatal isten kezében ágat tart. Mellette a → mainasz kézidobon játszik, a szatürosz pedig bort tölt urának egy ivócsészéből.
Mekkora?
A töredék magassága 24,5 centiméter, eredetileg legalább 40 centiméter magas lehetett – ez körülbelül egy átlagos felmosóvödör mérete.
Miből készült?
Agyagból. Fazekaskorongon formázták, és → vörösalakos technikával díszítették.
A váza a Kr. e. 5. század végén vagy a 4. század elején készült a dél-itáliai Taraszban (ma Taranto). Ezt a várost néhány évszázaddal korábban a spártaiak alapították, feltehetően maga a váza is innen került elő.
A vázát ma az amszterdami Allard Pierson múzeum őrzi, a leltári száma APM02579.
Ha többet szeretnél megtudni a vázáról, utánanézhetsz az amszterdami Allard Pierson múzeum honlapján (holland nyelven), vagy az oxfordi Beazley Archívum oldalán (angol nyelven).
…………………………………………………………………………
A váza a 2023/24-es Kheirón Küldetés Földgörögség című fordulójának nyitóképe volt: a 4. szakasz feladatait olvasva sok mindent megtudhattok a görög vázákról, valamint a templomokról és azok díszítéséről.
A templomot dór oszlopok tartják, amit a díszítetlen oszlopfő azonosít. Még ma is sok helyen találkozhattok vele, nézzétek meg például a budapesti Keleti pályaudvar bejáratát.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com