Kis méretű egyiptomi fajanszszobrocska, vízilovat ábrázol. Kék színű testét feketével festett lótuszvirágok díszítik, amelyek az állat természetes élőhelyére, a Nílus vidékére utalnak. A reggelente kinyíló, esténként becsukódó lótuszvirágokat ugyanakkor az egyiptomiak a megújulás szimbólumának is tartották: a víziló-szobrocskák többnyire sírokból kerültek elő, ahol az elhunytak túlvilági újjászületését biztosították.
Ez a kis szobor a New York-i Metropolitan Museum of Art nem hivatalos kabalaállata, amelyet mindenki „Willliam” néven ismer. Barátságos megjelenése ugyanakkor kissé megtévesztő: a vízilovak Egyiptom legveszélyesebb állatai közé tartoztak. Több tonnás súlyuk ellenére gyorsabban futnak az embernél. „William” – és számos hasonló víziló-szobrocska – lábai letörtek, a két hátsó és jobb mellső lába modern kiegészítés. A hozzátartozók talán attól tartottak, hogy az apró vízilovak árthatnak is az elhunytnak, ezért szándékosan csonkították meg a szobrokat a sírba helyezés előtt.
Mekkora?
Mérete egy átlagos plüssfiguráéhoz hasonlítható, testhossza 20 cm hosszú, a magassága 14 cm.
Miből készült?
Egyiptomi fajanszból. Ezt a különleges anyagot az egyiptomiak porrá tört kvarcszemek, mész és nátron keverékéből állították elő, amihez ásványi eredetű színezéket adtak, majd a masszából készült és mázzal bevont formát kiégették, mint az agyagot. Az egyiptomi fajansz jellegzetes színe a türkiz kő színét utánozta, és az életet, a termékenységet és a nap ragyogását idézte.
A szobrocska közel négyezer éves, Kr. e. 1961–1878 között
készült az ókori Egyiptomban. Az egyiptomi történelemnek ezt a korszakát Középbirodalomnak nevezzük.
A kis fajanszvízilovat 1910-ben találták egy Szenbi nevű tisztségviselő sírjában Meirben, a modern Assziút városától mintegy 30 kilométerre. 1917-ben került a Metropolitan Museum of Art gyűjteményébe.
Ha még többet szeretnél megtudni erről a víziló-szobrocskáról, nézz utána a New York-i Metropolitan Museum of Art oldalán
(angol nyelven).
………………………………………………………………………
A világ számos múzeuma őriz hasonló vízilószobrokat. Ha nem akarsz egészen Amerikáig utazni, a bécsi Kunsthistorisches Museumban is találkozhatsz az egyik „testvérével”.
………………………………………………………………………
Egyiptomi vízilovat ábrázol Kheirón múzeumának egy másik műtárgya is, amelyen a Nílus híres lakója egészen más összefüggésben jelenik meg. Nézd meg, mikor és milyen alkalomból készült!
„William” névadója egy bizonyos Hilary Mason Raleigh kapitány volt, aki állítólag egy színes képet őrzött otthonában a kék vízilóról, és azt mondta róla: „William” jövőbelátó képességekkel rendelkezik. Különös történetét 1931-ben a múzeum is átvette, a szobrocskára pedig hamar ráragadt a „William” név.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com