Bronzszobor, amely az egyiptomi → Básztetet ábrázolja macska alakjában. Ez az istennő gyakran jelent meg macska-, ritkábban pedig oroszlánfejű nőalakként is. Az ábrázolásmód kettős természetére utalt: hívei felé szelíden, védelmezőn fordul, ellenségeire azonban vérszomjasan lecsap.
A szobor aprólékosan díszített: arany fülbevalót és orrkarikát kapott, a fülébe az igazság egyiptomi szimbólumát, a maát-tollat vésték, a nyaka köré pedig többsoros nyakláncot, közepén fontos védelmező jellel, egy ezüstből mintázott udzsat-szemmel. Mellkasára szárnyas skarabeuszbogár került, amely ezüst napkorongot hajt maga előtt. Még a macska feje búbját sem hagyták ki: a mellkasához hasonlóan a homlokán is ott a szkarabeusz, amit az egyiptomiak a Napisten, Ré egyik formájaként tiszteltek. A két skarabeusz Básztetnek Réhez fűződő viszonyát idézi: több más istennő mellett őt is a Napisten lányaként tisztelték. Oroszlán vagy kobra formájában ő maga volt a Napszem, aki lesújt az isten és az uralkodó ellenségeire.
Mekkora?
A szobor az alapzattal együtt 42, anélkül 34 cm magas. Meglepően nehéz: még talapzat nélkül is csaknem 8 kg.
Miből készült?
Főként bronzból, a díszítései pedig nemesfémekből: fülbevalója és orrkarikája aranyból, a mellkasán látható védelmező udzsat-szem és a napkorong ezüstből.
A szobor Kr. e. 600 körül készülhetett, az egyiptomi történelemnek ezt az időszakát Későkornak nevezzük. Valószínűleg Szakkarából, az egykori főváros, Memphisz temetőjéből került elő.
1939 óta a British Museumban őrzik, ahol az EA64391 leltári számot viseli, előtte Robert Gayer-Anderson orvosezredes magángyűjteményébe tartozott – innen kapta közkeletű elnevezését is.
R. G. Gayer-Anderson az ikertestvérével és kutyáikkal 1912-ben Kairóban.
A kép forrása: egypttoday.com
A szoborról többet is megtudhatsz a British Múzeum oldalán (angol nyelven) itt és itt.
…………………………………………………………………………
A macskafejű Básztet istennőt gyakran kis kosárral a kezében, kicsinyeivel együtt ábrázolták – ezekről itt írtunk bővebben.
…………………………………………………………………………
Ha pedig levelet küldenél az istennőnek, itt áruljuk el, hogyan teheted meg.
A szobrász a legapróbb részletekre is odafigyelt: nézzétek meg, hogy a macskaszobor még bajszot is kapott.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com