Kheirón küldetés, II. forduló
→ Pannon versenyjátékok 2021/2022
#KOMMUNIKÁCIÓ #ÓKOR #VIDD HÍRÉT!
A HELLÉN KÜLDETÉS
Az európai irodalom kezdetét két hosszú elbeszélő költemény, az Íliász és az Odüsszeia jelzi, amelyek jórészt valószínűleg a Kr. e. 8. században készültek. Az eposzok a trójai háborúhoz kapcsolódó eseményekről, illetve a háborúból hazatérő Odüsszeusz kalandjairól szólnak, de számtalan más mitikus történetre is utalást tesznek. Az alábbi olvasmányban két kiváló harcos találkozását elevenítjük fel nektek: az akhájok oldalán harcoló Diomédész és a trójai Glaukosz a csatamezőn néz farkasszemet, de végül elmarad a párviadal.
A régi, mitikus történetekben az idő másként telt: nem minden esemény mérhető években vagy percekben. Az események sorrendjét azonban nem lehetetlen kikövetkeztetni, ha elképzelitek Glaukosz és Diomédész családfáját és átgondoljátok, hogyan jutottak a trójai csatamezőre! Állítsátok időrendbe az alábbi mondatokat!
Az ókori Hellaszban az emberek többféleképpen is kapcsolatba léphettek az istenvilággal. Szokás volt például, hogy egy-egy szentély látogatói fogadalmi ajándékot ajánlottak az istennek: így kérték a segítségét vagy fejezték ki hálájukat. A fogadalmi tárgyak pedig rendkívül sokfélék lehettek: agyagszobrocskák, fára festett képek, kő- és bronzszobrok, faragott domborművek, arany-, ezüst- és bronztárgyak vagy drága kelmék.
A demokrácia szó hallatán sokaknak az ókori Athén jut eszébe, azt azonban már kevesen tudják elmagyarázni, hogyan is működött a gyakorlatban az athéni közigazgatás.
Ismeritek versenyünk névadóját, Kheirónt? A hagyomány úgy tartja, hogy a legkiválóbb hérószok tanultak a keze alatt! A félig ló, félig ember testű tanár úr természetesen nem csupán a testi erő pallérozására törekedett: az Íliász legnagyobb hőse, Akhilleusz tőle tanulta, hogyan kell ellátni a sebeket és zeneszóval vigasztalni a lelket! A pontos érkezéshez mindenesetre, úgy tűnik, olykor neki is szülői segítségre volt szüksége…
Ha van kedvetek, készítsetek életképet a csapatotokról a feladatok megoldása közben, és tegyétek közzé a fotókat Instagramon. Használjátok a #kheironkuldetes hashtaget, hogy láthassunk titeket, hiszen a legjobb képeket mi is megosztjuk a Palladion Műhely instagramján.
Ha nincs nyilvános Instagram fiókotok, a fotókat e-mailben is elküldhetitek nekünk a pecs.hyperion@gmail.com címre.
A Kheirón Küldetés második fordulójának beküldendő feladatsorát ITT éritek el.
Az űrlap kitöltéséhez egy gmail-fiók használatára van szükség. Ennek segítségével az űrlap 30 napon keresztül tárolja a már kitöltött adatokat, amelyek a beküldés időpontjáig szabadon módosíthatók. Az űrlapot nem kell egyszerre kitölteni, szakaszokban is megoldhatjátok, és segítségképpen bármikor visszanézhetitek hozzá a forduló feladatait.
FONTOS: A fenti négy fejezet interaktív feladatai a tanulást és a gyakorlást szolgálják, megoldásukat a rendszer nem rögzíti, az ott elért pontszámok nem számítanak be az eredménybe! A második forduló eredményét kizárólag a beküldendő űrlap pontszámai adják.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com