Nagyméretű paletta, a korai Egyiptom történetének egyik legfontosabb emléke. A paletta elnevezés arra utal, hogy az ilyen típusú – jóval kisebb méretű – tárgyakat kozmetikai eszközökként használták: ezeken porították és keverték ki a szemfestéshez szükséges anyagokat.
A paletta névadója, Narmer a korai Egyiptom egyik első uralkodója volt. A hagyomány szerint ő egyesítette először az országot alkotó két nagy területet, Alsó- és Felső-Egyiptomot – a paletta domborműves ábrázolásai ezt a fontos eseményt örökítik meg.
Mit ábrázol?
A paletta elülső oldalát a fáraó hatalmas alakja uralja: a felső-egyiptomi koronát viselő Narmer király buzogánnyal sújt le alsó-egyiptomi ellenfelére. Mögötte sokkal kisebb alak áll, ő a király szandálhordozója. A fáraóval szemben az ég ura, a sólyomalakú Hórusz isten jelenik meg, aki emberi kezével kötélen vezeti a fáraó elé ellenségét. Utóbbi hátából papiruszbozót áll ki, az alsó-egyiptomi deltavidék szimbóluma.
A paletta másik oldalán Narmer király már az alsó-egyiptomi vörös koronát viseli: meghódította az északi országrészt is. A fáraó előtt az alattvalók magasba emelik az istenek jelvényeit, s közben számba veszik a leölt ellenségeket. A középső jelenetben két nagymacska fonódik össze a nyakuknál fogva, ezeket szerpopárdoknak nevezik. A káoszt jelképező vadállatokat a fáraó szolgái kötéllel igyekeznek megfékezni.
A paletta mindkét oldalának alsó sávjában elhullott ellenségek láthatók – szakálluk és hajviseletük mutatja, hogy nem egyiptomiak lehettek.
Mekkora?
A paletta meglepően nagyméretű, 64 cm magas és 42 cm széles – még egy A2-es plakátnál is nagyobb.
Miből készült?
Sötétszürke iszapkőből (aleurolit).
A paletta több mint ötezer évvel ezelőtt, Kr. e. 3100 körül készült.
Az egyiptomi történelem korai időszakából származó számos más fontos lelettel együtt az angol James E. Quibell és Frederick W. Green talált rá a hierakónpoliszi templom területén 1898-ban. Hierakónpolisz Felső-Egyiptomban, azaz Egyiptom déli részén található: Hierakónpolisz a város görög elnevezése, az egyiptomiak Nekhennek nevezték, és a sólyomformájú Hórusz isten városaként tisztelték (a görög hierax szó jelentése ‘sólyom’).
A Narmer-palettát ma a kairói Egyiptomi Múzeum őrzi a CG 14716 leltári szám alatt.
Ha szeretsz kézműveskedni, elkészítheted saját, Felső- és Alsó-Egyiptom jelképeivel díszített amőba-készletedet,
vagy akár néhány állatformájú palettát poháralátétnek.
…………………………………………………………………………
Ha pedig bővebben is érdekelnek a paletta ábrázolásai, nézz be a 2023/24-es Kheirón Küldetés egyiptomi fordulójába!
A kutatók a paletta hátoldalán lévő két, hosszúnyakú állatot a kígyó (serpent) és a leopárd angol nevének összevonásából keresztelték el szerpopárdnak, az állatok nyaka ugyanis kígyóra, a testük pedig nagymacskára emlékeztet.
© Palladion Műhely│Adatkezelés│Sütik│Impresszum
Grafikus illusztrációk: www.freepik.com; www.canva.com